Dentofobia u dzieci – skąd bierze się strach

Co to jest dentofobia

Wiele osób słyszało termin dentofobia, nie każdy jednak w pełni zdaje sobie sprawę czym tak naprawdę jest. Dentofobia to najprościej rzecz ujmując dotkliwy strach przed wizytą u dentysty. Strach jest tak paraliżujący, że wizyta u stomatologa często staje się niemożliwa. Dentofobia to przypadłość, która dotyczy osób w każdym wieku, również dorosłych. Częstym problemem jest jednak dentofobia u dzieci. Dentofobia u dzieci przyjmuje często znacznie gorszą postać niż u dorosłych. Dzieci z reguły reagują na wszystko bardziej emocjonalnie, dlatego również w przypadku dentofobii ich reakcje będą bardziej ekstremalne. Płacz, krzyki i wrzaski to tylko z niektórych form strachu przed wizytą u dentysty u dzieci. Z czego jednak wynika lęk przed stomatologiem i w jaki sposób można go leczyć?

Skąd wynika dentofobia u dzieci i jak ją leczyć

W przypadku dentofobii u dzieci strach wynika często z problemów rodziców. Naukowcy już wielokrotnie udowodnili, że strach u rodzicówi) często zostaje przeniesiony na dzieci. Nawet nieświadomy lęk rodzica przed dentystą może przejść na dziecko. Dzieje się tak często z powodu błędów w wychowaniu. Rodzicie powinno pokazywać dzieciom, że wizyta u dentysty nie jest wcale związana  z bólem i traumatycznym przeżyciem. Co więcej, rodzice powinny mówić dzieciom, że taka wizyta to nic strasznego i w ten sposób tworzyć pozytywne wrażenie i reakcję dziecka. Co jednak zrobić  w sytuacji gdy dziecko naprawdę się boi i strach paraliżuje wizyty u dentysty?

Po pierwsze ciekawym rozwiązaniem mogą być wizyty adaptacyjne. Coraz więcej gabinetów dentystycznych oferuje taki rodzaj wizyt. Na czym polega wizyta adaptacyjna? W czasie takiej wizyty dziecko poznaje pracę dentysty i sprzęt. Dentysta lub asystentka dentystyczna pokazuje dziecko narzędzia i w ciekawy sposób opowiada o ich wykorzystaniu i pokazuje, że wcale nie są takie straszne. W czasie wizyty adaptacyjnej dziecko często uczy się również technik higieny jamy ustnej. Poza wizytą adaptacyjną dentofobię można leczyć opowiadanie bajek, stosowanie różnego rodzaju gier i zabaw, które pokazują dziecku, że wizyta u dentysty może być czystą frajdą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *