Guma do żucia – wpływ na zęby

Guma do żucia – o czym warto wiedzieć

Guma do żucia była znana już w czasach antycznych. Oczywiście nie miała ona tej formy co dzisiaj, jednak sposób używania i cel były takie same jak dzisiaj. W starożytności ludzie żuli sok z żywicy po to by odświeżyć oddech oraz pozbyć się z zębów resztek jedzenia. Dzisiaj podobnie, żujemy gumę po to aby zachować świeży oddech, zadbać o higienę jamy ustnej i kondycję zębów czy po prostu bo lubimy samą czynność żucia. Wiele osób uważa, że żucie gumy po każdym posiłku gwarantuje skuteczne usunięcie resztek jedzenia i chroni zęby przed próchnicą. Niestety nie jest to do końca prawdą. O czym należy pamiętać w przypadku gdy żujemy gumę regularnie?

Po pierwsze guma do żucia może mieć pozytywny jak i negatywny wpływ na nasze zęby. Aby rezultaty były pozytywne nie należy żuć gumy zbyt często, należy dokładnie przeanalizować skład gumy do żucia oraz uważnie obserwować czy nie dochodzi do jakichś zmian jeśli żujemy gumę regularnie.

Guma do żucia – wpływ na nasze zęby

Guma ma zatem pozytywny i negatywny wpływ na kondycję naszych zębów. Jakie są pozytywy żucia gumy? Po pierwsze, guma pomaga w usuwaniu resztek jedzenia z jamy ustnej oraz wpływa na zwiększone wydzielanie śliny, która znana jest z tego, że neutralizuje kwasy, które są wytwarzane w czasie jedzenia i podnosi poziom ph w ustach. Poza tym, guma, która nie ma w składzie cukru faktycznie zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy. Poza tymi oczywistymi wpływami na stan zębów i jamy ustnej w ogóle, guma do żucia pomaga w redukowaniu stresu dzięki temu, że rozluźnia mięśnie szczęki oraz może być bardzo pomocna w walce z nałogiem nikotynowym. Niestety, jak już wspomniano wyżej częste żucie gumy może mieć negatywne skutki. O jakich negatywnych skutkach warto pamiętać?

Po pierwsze regularne żucie gumy może spowodować przeciążanie stawu żuchwowo-skroniowego. Innym negatywnym skutkiem żucia gumy może być także ryzyko wystąpienia bruksizmu. Poza tym częste żucie gumy może u niektórych osób powodować biegunkę lub podrażniać żołądek (guma powoduje zwiększoną produkcję soków trawiennych.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *