Ortodonta Bielsko Biała

Ortodonta Bielsko Biała – kiedy zgłosić się do ortodonty?

Predyspozycje do występowania niektórych chorób i wad dziedziczymy po przodkach. Podobnie jest z wadami zgryzu. Do powstawania wad zgryzu przyczyniają się również czynniki zewnętrzne. Niektóre wady da się zdiagnozować na bardzo wczesnym etapie, nawet u dwuletniego dziecka. Ale czy już wówczas należy udać się do ortodonty? Czy ortodonta Bielsko Biała może pomóc kilkuletniemu dziecku?

Wady zgryzu i ich rodzaje

Wady zgryzu wywoływane są zarówno przez czynniki wrodzone, jak i nabyte (np. ssanie kciuka, wieloletnie korzystanie ze smoczka). Wadą zgryzu określamy nieprawidłowe położenie górnych zębów względem dolnych. Ortodonta Bielsko Biała ocenia rodzaj wady i stopień jej zaawansowania, a następnie dopiera odpowiednie leczenie.

Wyróżniamy następujące wady zgryzu:

  • zgryz otwarty – zęby w łuku górnym i dolnym całkowicie bądź częściowo (z przodu) nie stykają się ze sobą. Powstaje szpara, która utrudnia odgryzanie pokarmów oraz prawidłową wymowę;
  • zgryz głęboki – przednie zęby górne zbyt mocno nachodzą na zęby dolne i przykrywają 2/3 ich wysokości. Przy tego typu wadzie zęby nadmiernie się ścierają, a twarz wygląda niesymetrycznie;
  • tyłozgryz – zęby żuchwy są cofnięte w stosunku do zębów szczęki, obserwujemy cofnięcie się brody i opadanie kącików ust;
  • przodozgryz – przednie zęby dolne są wysunięte przed zęby górne, twarz wygląda wyjątkowo niekorzystnie;
  • zgryz krzyżowy – zęby dolne na niektórych odcinkach zachodzą za zęby górne, szczególnie z boku;

Zaburzeniami zgryzu, które wymagają leczenia ortodontycznego są również stłoczenia oraz szparowatość. Szparowatość mamy wówczas, gdy między zębami, zwłaszcza przednimi, występują znaczne przerwy. Natomiast stłoczenia zdarzają się wtedy, gdy zęby są zbyt ciasno ułożone w łuku i wypychają się wzajemnie. Zęby mogą być odwrócone, wychylone, rosnąć w nieprawidłowych pozycjach – potocznie nazywa się jej wówczas krzywymi.

Ortodonta Bielsko Biała – leczenie wad zgryzu

Kiedy należy rozpocząć leczenie wad zgryzu? Jak najwcześniej, ponieważ niektóre wady mogą powodować nadmierne ścieranie zębów oraz przyczyniać się do powstawania chorób przyzębia. Najczęściej leczenie rozpoczyna się wówczas, gdy pacjent ma zęby stałe, dlatego aparat nosi przede wszystkim młodzież. Niestety może się też zdarzyć tak, że w późniejszym wieku zęby krzywią wyrastające ósemki. Osoby powyżej 20, 30 a nawet 40 roku życia także mogą nosić aparat, ale leczenie zwykle nie postępuje tak szybko.

Czy ortodonta Bielsko Biała może rozpocząć leczenie u kilkuletniego dziecka?

Są dwie szkoły: jedni mówią, że jak najbardziej na zęby mleczne można założyć aparat, inni każą czekać na zęby stałe. W praktyce współpraca z małym pacjentem sprowadza się raczej do kontrolowania zgryzu, pilnowania prawidłowej wymowy i domykania buzi, dbałości o dokładne rzucie pokarmów. Czasem małe dzieci w nocy i przez klika godzin w ciągu dnia noszą płytkę przedsionkową, pomocną szczególnie gdy dziecko ma zgryz otwarty lub tyłozgryz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *