Prawidłowe mycie zębów

Jak powinno wyglądać prawidłowe mycie zębów?

Prawidłowe mycie zębów to temat poruszany już w przedszkolu. O zęby należy dbać od najmłodszych lat, mimo iż mleczaki i tak wypadną. Jeżeli jednak ząb mleczny zaatakuje próchnica, istnieje duże prawdopodobieństwo, że przeniesie się ona na wychodzące zęby stałe. Ponadto kształtowanie prawidłowych nawyków w pierwszych latach życia, zaowocuje w przyszłości.

Prawidłowe mycie zębów – wskazówki

Częstotliwość i czas mycia zębów

Zaleca się mycie zębów po każdym posiłku, a jeśli nie jest to możliwe, obowiązkowo rano i wieczorem. Znane powiedzenie mówi: „Rano dla urody, wieczorem dla zdrowia”. Najgroźniejsze konsekwencje przynosi brak pielęgnacji wieczornej – znacząco przyczynia się do powstawania ubytków. Prawidłowe mycie zębów powinno trwać nie krócej niż 2 minuty.

Etapy mycia zębów

Pierwszą czynnością powinno być czyszczenie przestrzeni między zębami przy pomocy nici dentystycznych. Należy delikatnie przesuwać nić u nasady sąsiadujących ze sobą zębów. Kolejną czynnością jest właściwe mycie zębów a więc szczotkowanie, o którym więcej w dalszej części artykułu. Po szczotkowaniu zębów przechodzimy do mycia języka, bo na nim również gromadzą się resztki jedzenia i bakterie. Język i podniebienie można wyczyścić delikatnie przy pomocy szczoteczki do zębów, jednak lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnej skrobaczki do języka. Jeśli język zostanie wyczyszczony, pozostaje wypłukać jamę ustną. Można to zrobić zwykłą wodą z kranu albo specjalnym płynem do higieny jamy ustnej. Czynność płukania powtarzamy kilkukrotnie.

Prawidłowe mycie zębów – techniki szczotkowania

Szczotkowanie zębów to zasadniczy element higieny jamy ustnej – wiele osób ogranicza pielęgnację wyłącznie do tej czynności. Zaleca się, by szczotkowanie zaczynać od umycia zewnętrznej powierzchni zębów przy zaciśniętych szczękach. Następnie czyścimy krok po kroku, ząb po zębie, powierzchnie żujące. W dalszej kolejności skupiamy się na powierzchni wewnętrznej i nie zapominamy o zębach osadzonych na końcu. Dostęp do ósemek jest często znacznie ograniczony, mimo to nie traktujemy tych zębów „po macoszemu”. Na końcu szczotkujemy zęby wzdłuż linii dziąseł. Prawidłowe mycie zębów możliwe jest zarówno przy wykorzystaniu tradycyjnej szczoteczki, jak i szczoteczki elektrycznej, choć ta druga znacznie ułatwia szczotkowanie, szczególnie osobom noszącym aparaty ortodontyczne.

Najlepsze techniki szczotkowania zębów:

  1. Okrężna – podczas szczotkowania wykonuje się delikatne, okrężne ruchy. Główka szczoteczki powinna być ustawiona prostopadle do czyszczonych zębów.
  2. Wymiatająca – główka szczoteczki wykonuje małe, okrężne ruchy tuż przy dziąsłach, a następnie ruchy wymiatające od góry do dołu. Główka szczoteczki ustawiona jest pod kątem 45o do mytej powierzchni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *