Preparaty do czyszczenia zębów

Preparaty do czyszczenia zębów – przegląd najpopularniejszych

Troska o ładny i zdrowy uśmiech powinna przyświecać nam każdego dnia. Na co dzień czyścimy zęby automatycznie, nie zastanawiając się nad tą czynnością. Tymczasem odpowiednie preparaty do czyszczenia zębów oraz sposób mycia, mają niemałe znaczenie.

Preparaty do czyszczenia zębów:

Szczoteczka do zębów

Zęby myjemy szczoteczką dostosowaną do rodzaju uzębienia. Delikatne zęby mleczne myjemy miękką szczoteczką, przeznaczoną dla dzieci najmłodszych. Zwykle są one bardzo kolorowe, zawierają ozdobne motywy, przyssawki i zwierzęce elementy. Już niemowlęta powinny używać miękkiej silikonowej szczoteczki, którą rodzic zakłada na swój palec. Drogerie i markety oferują szczoteczki i pasty różnego typu, z podziałem na kategorie wiekowe. Im starsze dziecko, tym większa główka szczoteczki. Dorośli również mogą wybierać wśród szczoteczek różnego typu – miękkich, średnich, twardych, z dodatkiem włosia silikonowego lub zupełnie klasycznych. Dla niektórych znaczenie ma również kształt i grubość rączki. Osobom noszącym aparaty ortodontyczne poleca się zaś stosowanie szczoteczek elektrycznych. To znacznie droższy zakup, ale na lata.

Pasta do zębów

Pasty dla najmłodszych dzieci często nie zawierają fluoru. Zwykle dodaje się go do past przeznaczonych dla dzieci powyżej drugiego roku życia, ponieważ wówczas maleje ryzyko połknięcia pasy – dziecko umie wypluwać. Na szczoteczkę nakładamy pastę w ilości nie większej od ziarenka grochu. Preparaty dla najmłodszych zwykle mają delikatny, owocowy smak. Wybór past dla dorosłych jest znacznie większy, a i skład bogatszy. Dorośli mogą wybierać wśród past odświeżających oddech, zwalczających kamień nazębny, zapobiegających próchnicy czy wybielających. Istnieją także pasty przeznaczone dla wrażliwych zębów oraz osób palących papierosy. Wybielające preparaty do czyszczenia zębów są często nadużywane, tymczasem lepiej jest stosować je wymiennie z pastami innego typu.

Nici dentystyczne

Nici dentystyczne są bardzo ważne w codziennej pielęgnacji jamy ustnej, a mimo to wiele osób ogranicza się do użycia pasty i szczoteczki. Nić dentystyczna jawi się jako dodatek. Z dodatku tego powinny w szczególności korzystać osoby ze stłoczeniami, czyli zębami osadzonymi bardzo blisko siebie, wręcz nachodzącymi na siebie. Wówczas nić dentystyczna jest jedynym rozwiązaniem, ażeby skutecznie wyczyścić szczeliny między zębami.

Płyny do płukania jamy ustnej

Preparaty do czyszczenia zębów do także płyny do płukania jamy ustnej. Płukanki można stosować po umyciu zębów, jako końcowy etap pielęgnacji. Można ich także używać w ciągu dnia – jak sposób na odświeżenie oddechu bądź pozbycia się resztek pokarmu po posiłku. Płyny do płukania jamy ustnej dbają nie tylko o zęby, ale także o język i dziąsła. Najlepiej działają, gdy są stosowane z innymi preparatami z tej samej serii, np. wraz z pastą o podobnym składzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *