Protetyka stomatologiczna

Odtwarzanie pierwotnych warunków zgryzowych – protetyka stomatologiczna

Uszkodzenia zębów, spowodowane urazami mechanicznymi, nie zawsze da się naprawić przy pomocy tradycyjnych wypełnień. Także w sytuacji, gdy ząb zostanie zniszczony na skutek niedostatecznej higieny i niezastosowania leczenia w początkowym stadium próchnicy, uratowanie zęba może być mocno problematyczne. Sposobem na odzyskanie ładnego uśmiechu jest w tym przypadku protetyka stomatologiczna.

Ząb mocno zniszczony i ząb utracony

Obecnie rzadko widujemy na ulicach osoby ze zniszczonymi zębami. To nie oznacza, że takich osób nie ma, jednak współcześnie zauważa się znacznie większą troskę o zdrowie i biel uśmiechu. Zniszczone zęby są usuwane i zastępowane sztucznymi – służą do tego mosty protetyczne, protezy zębowe czy implanty zębów. Część osób decyduje się na ratowanie zniszczonych zębów, a stomatolodzy usilnie próbują przywrócić im dawny wygląd. Nie zawsze jest to możliwe, dlatego w takim przypadku wskazane jest zachowanie zęba przy jednoczesnym nakryciu go koroną protetyczną lub zasłonięciu licówką.

Protetyka stomatologiczna – rozwiązania dla pacjenta

Implantologia i protetyka stomatologiczna to mocno powiązane ze sobą dziedziny, bowiem w obu przypadkach chodzi o przywrócenie ładnego uśmiechu i funkcjonalności zgryzu. Pełne i zdrowe uzębienie to komfort pacjenta, który nie wstydzi się uśmiechać, swobodnie wypowiadać i nie ma problemów z gryzieniem i przeżuwaniem pokarmów.

W ramach protetyki stomatologicznej pacjent może skorzystać z kilku rozwiązań:

  1. Korony protetyczne

Korony protetyczne stosuje się w przypadku mocno uszkodzonych zębów, które jednak udaje się uratować. Pacjent zachowuje naturalny ząb, ale konieczne jest jego obudowanie. Dzięki temu ząb zostaje wzmocniony. Korona jest czymś w rodzaju czapki pokrywającej ząb i przypominającej jego pierwotną budowę. Kolorystycznie powinna być dobrana do barwy pozostałych zębów.

Korony protetyczne można stosować również w przypadku implantów – wówczas korona pokrywa śrubę a nie naturalny ząb pacjenta.

  1. Mosty protetyczne

Mosty protetyczne stosuje się w przypadku niewielkich braków w uzębieniu – most zastępuje jeden lub kilka zębów, a osadzany jest na zębach sąsiadujących z ubytkami bądź implantach. Most doskonale „udaje” naturalne zęby, dzięki odwzorowaniu ich kształtu i koloru. Pozwala na przywrócenie funkcji żucia.

  1. Protezy zębowe

Niegdyś uważano, że protezy zębowe są jedynym rozwiązaniem dla osób, które utraciły większość zębów, z tego powodu traktowano je jako rzecz normalną dla ludzi w starszym wieku. Dziś coraz dłużej zachowujemy naturalne uzębienie, ponieważ dokonujemy przeglądów dentystycznych i dbamy o higienę jamy ustanej. Mimo to zdarzają się sytuacje, w których zastosowanie implantów bądź protez zębowych jest konieczne. Protetyka stomatologiczna sprawia, że pacjent może na powrót swobodnie mówić i jeść, poprawia się też estetyka całej twarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *