Protezy zębowe

Z czego wykonuje się protezy zębowe?

Starsze osoby noszą protezy zębowe. Oczywiście nie wszystkie, bo dziś dba się o zęby na tyle dobrze, że w wielu przypadkach braki w uzębieniu nie pojawiają się nigdy, nawet w mocno podeszłym wieku. Jednak jeszcze kilkanaście lat temu noszenie protez zębowych przez osoby starsze uznawano za normę. Tak samo jak normą stało się reklamowanie przez nie kremów do protez zębowych.

Protezy zębowe dzisiaj

Sytuacje, w których dochodzi do całkowitej utraty zębów są dziś coraz rzadsze. Oczywiście mowa o ubytkach spowodowanych brakiem odpowiedniej higieny, a nie mechanicznymi uszkodzeniami zębów. Te ostatnie mogą się bowiem przydarzyć każdemu.

Dzisiejsze protezy zębowe doskonale udają naturalne zęby, niezależnie od tego, czy pacjent nosi protezę pełną, czy częściową. Ten drugi przypadek zdarza się zdecydowanie częściej.

Z czego wykonuje się protezy zębowe?

Proteza zębowa powstaje dzięki współpracy dentysty i pracowni techniki dentystycznej. Zadaniem dentysty jest dobranie rozmiaru protezy, kształtu i wielkości sztucznych zębów, a także ich koloru. Pracownia techniki dentystycznej wykonuje protezę zgodnie z zaleceniami dentysty.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że protezy dzielimy na stałe i ruchome. Stałe to takie, które są przytwierdzane za pomocą implantów. Ruchomymi nazywamy zaś protezy wyjmowane, które można wyjąc na noc, na czas kąpieli czy zabiegów operacyjnych.

Protezy ruchome wykonuje się najczęściej ze stopów stali chromowo-kobaltowej i nowoczesnego akrylu, zaś protezy stałe z nowoczesnych materiałów ceramicznych powstałych w technologii tłoczenia lub CAD/CAM.

Protezy zębowe na NFZ a gabinety prywatne

Protezy stałe są drogą inwestycją, dlatego większość pacjentów decyduje się na protezy ruchome. Warto zaznaczyć, że raz na pięć lat pacjentom przysługuje nowa proteza całościowa bądź proteza częściowa, pod warunkiem jednak, że brakuje im co najmniej pięciu własnych zębów. Jeśli ubytki są mniejsze, pacjent płaci za wykonanie protezy. Płaci także wtedy, gdy nowej protezy potrzebuje co 2-3 lata.

Przepis mówi również, że raz na dwa lata pacjent ma prawo do bezpłatnej naprawy protezy zębowej. Oczywiście jeśli proteza ulegnie uszkodzeniu wcześniej, można ją naprawić, ale wiąże się to z dodatkowymi kosztami.

Decydując się na wykonanie nowej protezy zębowej, warto zgłosić się do specjalistów, którzy używają materiałów wysokiej jakości (zobacz DentalCity). W przeciwieństwie do nich, protezy zębowe na NFZ to najtańsze akryle, które niezbyt dobrze udają naturalne zęby. Poza tym prywatni specjaliści często wielokrotnie poprawiają protezę nie biorąc za to dodatkowych pieniędzy ani nie wymigując się limitami, jak to bywa w przypadku placówek publicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *