Stomatologia dziecięca

Stomatologia dziecięca – czy to specjalizacja dla każdego?

Dziecko na pierwszej wizycie w gabinecie stomatologicznym powinno pojawić się jak najwcześniej, najlepiej około pierwszych urodzin. Oczywiście ząbków będzie wtedy jeszcze niewiele, mimo to wskazane jest, by dentysta obejrzał zgryz i przekazał rodzicom wskazówki odnośnie codziennej higieny jamy ustnej młodego pacjenta. Ważne, by mycie rozpocząć już od pierwszego ząbka, najlepiej przy użyciu silikonowej szczoteczki nakładanej na palec rodzica. Stopniowo wprowadzamy normalną, dziecięcą szczoteczkę z danej kategorii wiekowej oraz dziecięce pasty do zębów. Stomatologia dziecięca swoją ofertę kieruje dla dzieci nieco starszych, ale należy zaznaczyć, że nawet 2-3 letnie dzieci borykają się z próchnicą zębów mlecznych bądź rodziców niepokoją zaobserwowane wady zgryzu, zwykle spowodowane zbyt długim ssaniem smoczka.

Stomatologia dziecięca – oferta gabinetów dentystycznych

Małego pacjenta teoretycznie może przyjąć każdy lekarz dentysta, choć w praktyce większość z nich odsyła dziecko do specjalisty, dla którego stomatologia dziecięca to chleb powszedni. Zęby mleczne leczy się inaczej niż stałe, co nie oznacza, że można pozwolić sobie na ich zaniedbanie, bo przecież i tak wypadną. Owszem, wypadną, ale chore zęby w buzi malucha nie wyglądają estetycznie, a próchnica może przenieść się na wyrastające zęby stałe. Ponadto zbyt wczesna utrata zębów mlecznych przyczynia się do powstawania wad zgryzu i wad wymowy.

Dentyści zachęcają, by maluchy regularnie odwiedzały gabinety dentystyczne, nawet jeśli pierwsze wizyty nie będą należały do najłatwiejszych. Dentysta obejrzy ząbki i w razie potrzeby wykona lakierowanie lakierem fluorowym. Stomatologia dziecięca to zarówno profilaktyka, jak i leczenie uszkodzonych czy chorych zębów mlecznych. Możliwe jest zabezpieczenie bruzd w zębach, a także wypełnianie ubytków kolorowymi materiałami. W skrajnych przypadkach konieczne jest lakowanie, po którym zęby staną się czarne, ale próchnica nie będzie postępowała. Stomatologia dziecięca wymaga niejednokrotnie użycia gazów rozweselających czy syropu uspokajającego. Dentyści wykonują również znieczulenie miejscowe, a w trudnych przypadkach – ogólne.

Stomatologia dziecięca – podejście do pacjenta

Stomatologiem dziecięcym na pewno nie powinna być osoba, która nie lubi dzieci i nie ma do nich cierpliwości. Przekonanie małego pacjenta, by usiadł na fotelu dentystycznym, otworzył buzię i wytrzymał w tej pozycji dłuższą chwilę, wymaga odpowiedniego podejścia. Nie bez znaczenia jest również wygląd gabinetu dentystycznego i poczekalni. Stomatologia dziecięca w tym przypadku to nie tylko wykwalifikowani specjaliści, ale też szereg udogodnień dla dzieci i rodziców. Nad fotelami zamontowano monitory, dzięki czemu młodzi pacjenci mogą oglądać bajki czy filmy. W poczekalni znajdują się m.in. zabawki i malowanki, mające umilić czas oczekiwania na wizytę, po której każdy pacjent otrzymuje nagrodę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *