Zęby mleczne

Zęby mleczne – kolejność wyrzynania się mleczaków

Na pierwsze ząbki malucha czekamy z niecierpliwością. To bardzo ważny okres w życiu dziecka, choć niestety często wiąże się z bólem. Podczas wyrzynania się mleczaków dziecko może być niespokojnie i płaczliwe, ale na szczęście istnieją sposoby na uśmierzenie bólu. Zęby mleczne pojawiają się w określonej kolejności, choć nie u wszystkich maluchów w tym samym wieku. Co prawda rzadko, ale czasem zdarza się też, że kolejność wyrzynania się mleczaków jest inna niż w książkowym schemacie.

Szczotkowanie zębów niemowlaka i małego dziecka

Zanim przejdziemy do omówienia kolejności pojawiania się mleczaków, poświęćmy kilka słów higienie jamy ustanej niemowlaka. Od początku należy uczyć zdrowych nawyków, więc po każdym posiłku przemywamy dziąsła dziecka wacikiem. Nawet jeśli maluch nie ma jeszcze ząbków. W momencie, gdy pojawią się pierwsze zęby mleczne, wacik powinna zastąpić silikonowa nakładka na palec. W dalszej kolejności nakładkę wymieniamy na szczoteczkę odpowiednią do wieku dziecka i wprowadzamy pastę przeznaczoną do szczotkowania zębów mlecznych. Kiedy dziecko umie już samodzielnie umyć zęby (około drugiego roku życia), pozwalamy mu na to, a następnie przejmujemy szczoteczkę i poprawiamy, bo tak małe dziecko nie umyje zębów dokładnie.

Zęby mleczne – kolejność wyrzynania

Do trzeciego roku życia dziecko powinno mieć komplet zębów mlecznych, czyli 20 sztuk. Na ten komplet składa się 8 siekaczy, 4 kły i 8 trzonowców. Kolejność wyrzynania się jest następująca:

  • 6-8 miesiąc życia – dwa dolne siekacze (jedynki dolne),
  • 7-9 miesiąc życia – dwa górne siekacze (jedynki górne),
  • 9-13 miesiąc życia – siekacze boczne (górne i dolne dwójki),
  • 12-15 miesiąc życia – pierwsze trzonowce (górne i dolne czwórki),
  • 16-18 miesiąc życia – kły (trójki),
  • 20-30 miesiąc życia – drugie trzonowce (piątki).

To, że zęby dziecka zaczynają się wyrzynać wcześniej lub później nie jest żadną nieprawidłowością i może być uwarunkowane genetycznie. Jeśli jednak sposób wyrzynania się ząbków budzi niepokój rodzica, może skonsultować się ze stomatologiem. Pierwsza wizyta powinna mieć miejsce tuż po tym, gdy w buzi dziecka pojawią się pierwsze zęby mleczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *